W porównaniu do tego, co działo się na rynku pracy jeszcze kilkanaście lat temu, studenci nie mają prostego zadania. Obecnie samo ukończenie wymarzonego kierunku na uczelni wyższej nie wystarczy, by otrzymać wymarzone stanowisko. Wydaje się, że grupą studentów, która nieszczególnie musi przejmować się zmianami na rynku pracy są studenci kierunków lingwistycznych – między innymi germanistyki. Na jakie stanowiska mogą oni liczyć w przyszłości i czy lata spędzone na uczelni się im opłacą? Sprawdziliśmy to!

Tłumacz, nauczyciel, pracownik korporacyjny

Popyt na osoby posługujące się językami obcymi nie maleje. Przeciwnie – tłumacze i pracownicy korporacji, posługujący się językiem niemieckim stale mogą liczyć na spore zainteresowanie pracodawców. Również zarobki w tych branżach pozwalają na samodzielne utrzymanie się w mieście. Praca w korporacji na stanowisku odpowiedzialnym za kontakty z zagranicą to zarobek rzędu nawet kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Znacznie mniejszym wynagrodzeniem mogą cieszyć się nauczyciele, jednakże również w ich przypadku liczyć można na otrzymanie posady na lata.

A może szkoła językowa online?

Alternatywą do wymienionych wcześniej stanowisk jest praca jako lektor w szkole językowej. Język niemiecki jest w tym przypadku wymagany na bardzo wysokim poziomie, jednak praca jest bardzo elastyczna, wygodna, a przede wszystkim dobrze płatna. Lektorzy mogą prowadzić zajęcia stacjonarne, bądź organizować kursy online. Większość z nich decyduje się na samodzielne poszukiwanie klientów, są jednak także tacy, którzy wykonują zawód lektora w ramach szkoły językowej.